Diskuzní forum

Sbírám rozumné, slušné a krátké vzkazy, které se týkají mého webu nebo mé osoby.

 1. Marie napsal:

  Vážený pane doktore,
  buďte prosím tak laskav a sdělte mi, zda jste svůj příspěvek ze dne 1.4. 2011 v blogu aktuálně.cz o chemtrails myslel jako aprílový žert, nebo Vaše diskuse s kapitánem letadla nebyla smyšlená a opravdu jste přehodnotil své předchozí názory. Je to pro veřejnost velmi důležitá informace. Děkuji, Marie

  • r.m. napsal:

   na odpověď se načekáte, zatím dýchejte zhluboka a dívejte se na oblohu – něco takového uvidíte jen jednou v životě )))))))
   Jako polétavý prach jsou obvykle označovány tuhé částice unášené vzduchem, které se liší svou velikostí i chemickým složením i původem. Lidé jsou polétavému prachu vystaveni zejména vdechováním znečištěného ovzduší. Ukládání částic v dýchacím ústrojí je závislé jak na jejich velikosti, tak i na způsobu dýchání. Obvykle jsou za polétavý prach považovány částečky menší než 10 mikrometrů a jejich obsah v ovzduší se vyjadřuje jako hodnota PM10. Předpokládá se, že částečky nad 10 mikrometrů jsou při běžném povrchovém dýchání nosem zachycovány na sliznici dutiny nosní. Částečky v rozsahu 5 až 10 mikrometrů se usazují v jemných dýchacích cestách. S rostoucí hloubkou dýchání roste množství větších částic strhávaných proudem vzduchu do hlubších částí dýchacího ústrojí.
   Zdravotní vlivy polétavého prachu

   Účinky krátkodobého působení: zvýšení počtu zánětlivých onemocnění plic, nepříznivé účinky na kardiovaskulární systém, zvýšení spotřeby léčiv, zvýšení počtu hospitalizací, zvýšení úmrtnosti.

   Účinky dlouhodobé působení: snížení plicních funkcí u dětí i dospělých, růst onemocnění dolních cest dýchacích, zvýšení počtu chronických obstrukčních onemocnění plic, snížení předpokládané délky dožití (převážně v důsledku úmrtnosti na srdečně-cévní a plicní onemocnění).
   Jde u upravenou verzi článku, který byl publikován v časopise EKO – ekologie a společnost.
   P.S. oni jenom netuší, že to má způsobit pravý opak – ještě větší oteplení a veselou těžbu na dalekém severu.
   + globální sucho a jako bonus vyčerpaná Evropa nekonkurující USA

  • radim napsal:

   Ano, byl to aprílový žert.

 2. odstrčil josef napsal:

  Dobrý den potřeboval bych vědět který den se přes Lukavici na Moravě v roce 2009 přehnalo krupobití bylo to někdy kolem 5-10 července pokud mě můžete pomoci budu velmi rád děkuji J.Odstrčil

 3. tom napsal:

  Dobrý večer. Pěkný web, pěkné články na blogu, krásné fotografie-Berounku mám také… Co dodat. Ještě třeba mohu dodat, že k tomu všemu máte mnoho zkušeností co se týče problematiky počasí-to samozřejmě všeobecně řečeno. Prostě velmi pěkné…

 4. Slávek Pazderník napsal:

  Pane Tolasz,
  nespletl jste se ? Na vrchu Praha v Brdech je meterologický radar (druhý je na Skalce). Všude jsou oba uváděny jako vaše radary. A kamera na něm je, a je ještě funkční na staré stránce ČHMÚ….
  Dokonce na moji upomínku a žádost v a š i pracovníci (ČHMÚ) tuto kameru před nějakým časem nasměrovávali zpět do rožmitálského údolí, protože (asi vlivem povětrnostních podmínech) se vychýlila … Vojenský objekt ( menší věž) je v sousedství stožáru radaru.
  Mně totiž – jako rodákovi z Brd – tahleta kamerka dělala radost, protože jsem se každý den mohl podívat “domů”! Zařazena asi nebylo pro svoji nižší výkonnost – rozlišení..
  Přesto děkuji za odpověď !
  K. Pazderník, Ml.Bolelsav
  PS stejně tak mně mrzí, že na nové stránky nebyla zařazena kamera, zaměřená z Pece na Sněžku – nádherná podívaná..

  • Radim Tolasz napsal:

   Je to trošku složitější. Chtěli jsme tam instalovat kameru na vnější ochoz, ale protože to je vojenský objekt (náš je radar, věž je vojenská) tak jsme nedostali povolení. Kamera, kterou zmiňujete je uvnitř za oknem a nepříliš kvalitní.

 5. Slávek Pazderník napsal:

  Vážený pane,
  prostřednictvím e-meilu jsem se Vás dotazoval, zda na Portále ČHMÚ přidáte do webových kamer také tu, která je umístěna na radaru Praha. Bohužele jste mi neodpověděl, tak to zkouším takto..
  (Nevím, zda jsem se “nespletl v adrese” a zda vůbec kamery patří “pod vás”, ale nic příhodnějšího jsem nenašel.
  Díky!
  K.Pazderník,
  Mladá Boleslav

  • radim napsal:

   Dobrý den,
   mail s tímto dotazem se ke mě nedostal. Na radaru Praha kameru nemáme (je to vojenský objekt, ne náš). RT

 6. Igor napsal:

  Dobry den,
  Radime, nahodou som narazil na Vase meno v casopise Kozmos, ked pan Grygar v “Zni objevu” uviedol Vase vyjadrenie k zmenam klimy. Pri mene Radim Tolasz som spozornel, lebo ide o meno jedneho dobreho a oblubeneho oddieloveho veduceho z pionierskeho tabora v Hornej Lomnej (bol som tam v rokoch 1979 a 1982). Nie ste to nahodou Vy? Podla fotky Vas uz nespoznavam, je to uz nejaky cas.
  Kazdopadne, zelam Vam vsetko dobre a zdravim Vas
  Igor Hoppan z Prievidze

  • Radim Tolasz napsal:

   Igore,
   jsem to já :-) Na Horní Lomnou vzpomínám hodně často. V kterém roce jsi tam byl? Co si pamatuješ? Najdeš mě na facebooku, můžeme hodit řeč.

  • Radim Tolasz napsal:

   Sorry, roky vidím teď. To byly časy!

 7. Daneš napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako občané a lidé žijící na Zemi máme postavit k informacím o klimatických válkách, myslím působení technologií HAARP, chemtrails a radarů, působících na rozsáhlé oblasti Země a lidstva?
  Děkuji za odpověď.
  Ivan Daneš

  • radim napsal:

   Nejlépe ignorovat.

  • r.m. napsal:

   tak až to praskne, jsem pro ukončení vaší profesionální činnosti pro stát

  • radim napsal:

   Moje profesionální činnost pro stát nijak nesouvisí s mým doporučením ignorovat pochybné dedukce jdoucí od contrails k chemtrails. Ale až to praskne, tak se určitě zamyslím :-)

 8. Petra Vávrová, roz.Antošíková napsal:

  Dobrý den, já jen, že jsem ráda a je mi ctí, že patřím, resp. jsem patřila k Vašim studentům. Pekný večer. P. Vávrová, roz.Antošíková

 9. rostislav napsal:

  ahoj radime,nebo dobrý den,pokud si tě pletu.jen jsem se tě chtěl zeptat,zdali jsi vyrůstal i v havířově na kmochove ulici?jestli ano ,tak tě zdravím, rosťa sasyn z prvního patra.a přeji ti hodně úspěchů.

 10. Diky za zajimave informace

 11. Ivana Buchtová napsal:

  Dobrý den,
  našla jsem Váš web v průběhu mého hledání vhodných zdrojů informací o změnách klimatu u nás. V rámci mezinárodního projektu Comenius dělám s dětmi mimo jiné i na úkolu spočívajícím v jednoduchém srovnání změn počasí v minulosti a teď. Velmi nám pomohly Vše mapky sněhové pokrývky. Ráda bych se zeptala, jestli nám nemůžete doporučit nějaké další weby, kromě tabulek z Klementina, ty už jsme prošli.
  Děkuji a zdravím, I. Buchtová, ZŠ Dub nad Moravou.

 12. Jaroslav ŠMEJDA napsal:

  Dobrý den.

  Vážený pane .

  Řada lidí se dnes zaobírá oteplováním planety země.
  V této souvislosti se neustále hovoří v vlivi klimatu na toto oteplování.
  Nikdo si však neuvědomuje že vliv klimatu na teplotu zemského pláště a tedy teplotu celé planety je daleko menší ,než vliv aktivity zemského jádra ,posunu zemských desek a geotermálnímu úniku tepla do oceánů a zemské kůry.
  Planeta se totiž daleko více ohřívá zevnitř nežli zvenčí.
  Musíme si uvědomit,že v podstatě plujeme na rozžhavené lávě o teplotě
  tisíců stupňů. Jaký vliv má sluneční svit na Marsu na teplotu jeho atmosféry ?
  Pramalý. Jeho vzdálenost od slunce je procentuelně takřka stejná se zemí v porovnání s rozměry sluneční soustavy. Jaké klima by asi bylo na zemi ,kdyby měla jádro stejného složení jako Mars? Uvědomují se vůbec odborníci obrovskou tepelnou energii nitra země a její rozjhodující vliv na klima celé planety?
  Nyní máte možnost uvést vše na pravou míru a očistit klimatologii o šílených utopistických a kacířských dogmat. Vrcholem je únik metanu z domácích zvířat. Kolik metanu vyprdí sedm miliard nenažraných lidí ?? Statisícová vybitá stáda bizonů a jiných kopitníků se proháněla po zemi tisíce let a planeta se neoteplovala.
  Doufám že konečně zvednete prapor logicky uvažujících odborníků a vše uvedete na správnou míru.

  S pozdravem Jaroslav Šmejda. UL. osobní email: j.smejda@tiscali.cz

  • radim napsal:

   Dobrý den,
   nejsem geolog, ale pokud si pamatuju ze studií, tak únik tepla z hlubin Země do atmposféry je zanedbatelný. Několik týdnů jsem jako student fáral na jedné ze šachet v Havířově do hloubky cca 500m. Teplota se s hloubkou opravdu zvyšovala, to máte pravdu Vy i geologové. Ovšem únik do atmosféry byl i v takto narušeném terénu zcela zanedbatelný a přitom aktivně podporovaný větráním. V přírodním terénu si však Země své teplo hlídá a nevypouští ho do atmosféry (asi by se po západu Slunce přízemní vrstva atmosféry neochlazovala, že?).

 13. Jana napsal:

  Dobrý den, mohu se vás na něco zeptat?

 14. David K napsal:

  Nepodařilo se mi odhlasovat v anketě o novém vzhledu webu, proto vkládám poznámku sem.
  Předpokládám, že nový web ještě není zcela hotový. Určitě je to “krok správným směrem”, ale doladit by to ještě chtělo. Hlavně co se týká formátování menu, odstavců, odrážek a obrázků – tedy obecně toku textu. Pro snadnou čitelnost je to důležité.
  Taky mě trochu mate to levé menu – že se podmenu zobrazuje až pod celým menu (viz Kalendář).

  • radim napsal:

   Změna levého menu je dohodnutá. Ostatní postupně. Anketu vyzkouším znovu. Dík, R.

 15. mrija napsal:

  Vítejte ve fóru

Přidej zprávu